||||

Francuski ślimak ze szpinakiem

 
Fot. Ewa
 
Ten sposób zawijania francuskiego ciasta podpatrzyłam kiedyś na Pintereście, tyle że w środku były bodajże wiśnie. Ale francuskie ciasto ma to do siebie, że równie dobrze smakuje na słodko, jak na słono. W wersji ze szpinakiem jest po prostu pyszne. Przygotowałam nasze ulubione i najprostsze nadzienie, które wykorzystuję do lazanii albo do nadziewania płatków-promieni w pizzy słoneczku. Za inspiracją ze źrodła dodałam do środka tylko odrobinę parmezanu. A do tego wszystkiego samo przygotowanie zajmuje mniej więcej tyle czasu, ile potrzeba na rozgrzanie piekarnika. Można więc spokojnie zaplanować taki obiad na zapracowany dzień.



Składniki:
1 gotowe ciasto francuskie
200 g szpinaku (może być mrożony)
200 g twarogu
2 łyżki startego parmezanu
1 jajko
sól, pieprz, gałka muszkatołowa


Dodatkowo:
1 jajko rozrobione z 1 łyżką mleka
sezam, czarnuszka

Umyty świeży szpinak (lub szpinak mrożony) przekładamy do garnka lub na głęboką patelnię i smażymy na małym ogniu przez kilka minut, aż „zwiędnie”, tzn. zmniejszy swoją objętość, ale nie straci jeszcze koloru. Jeśli używamy mrożonego szpinaku, smażymy po prostu do momentu rozmrożenia.

Zdejmujemy szpinak z ognia i przekładamy do misy malaksera. Dodajemy twaróg i parmezan. Wbijamy jajko, doprawiamy i całość miksujemy, żeby uzyskać jednolitą masę. Można też wszystko zmiksować blenderem ręcznym albo po prostu pokroić szpinak i wymieszać z pozostałymi składnikami.
Masę przekładamy do szprycy albo rękawa cukierniczego – tak będzie najłatwiej ją nakładać.

Ciasto francuskie skroimy wzdłuż na 3 równe paski. Masę szpinakową nakładamy wzdłuż na każdy pasek, bliżej jednego z brzegów. Zawijamy paski ciasta, tworząd rulony. Przekładamy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zawijając ciasto na kształt ślimaka – zaczynamy od środka. Kolejne paski dokładamy, delikatnie łącząc brzegi ze sobą. Koniec ciasta zalepiamy.

Fot. Ewa

 

Fot. Ewa

 

Fot. Ewa

 

Fot. Ewa

 

Fot. Ewa

Smarujemy ciasto od góry jajkiem rozrobionym z łyżką mleka i posypujemy ziarnami, np. sezamem i czarnuszką.

Pieczemy w 190 stopniach przez 35-40 minut, do zezłocenia.

Poleca: Ewa
Źródło: Kornik w Kuchni

Fot. Ewa

 

Fot. Ewa

 

Podobne wpisy