|

Kurczak zapiekany z ziemniakami i szparagówką

Po dwóch latach przerwy kupiłam ponownie garnek rzymski (poprzedni niestety pękł) i zaczynam od nowa przygodę z tym naczyniem. Najczęściej piekę w nim chleb, ale książka Ewy Hangel z wydawnictwa Studio Emka przekonała mnie, żeby spróbować czegoś nowego. W lodówce miałam filety drobiowe i szparagówkę, więc nieco zmodyfikowałam książkowy przepis na zapiekaną wieprzowinę i tak powstał kurczak zapiekany z ziemniakami i szparagówką.

Jeśli myślicie, że znacie zapach ziemniaków, pieczone mięsa, rozmarynu i fasolki szparagowej, a nigdy jeszcze nie piekliście ich razem w glinianym garnku – to jesteście w błędzie! Garnek rzymski absorbuje aromaty, a potem oddaje je w czasie pieczenia. Po całym domu rozchodzi się niebiański zapach, a każdy element potrawy smakuje po prostu obłędnie. Musicie tego spróbować!

O tym, jak posługiwać się glinianym garnkiem, przeczytacie we wpisie: Jak piec w garnku rzymskim.

Składniki

2-3 filety drobiowe
1/2 kg fasolki szparagowej
1 kg ziemniaków
1 szkl. bulionu
sól, pieprz, rozmaryn

Fasolkę szparagową dokładnie myjemy i obcinamy jej końce. Wrzucamy ją na osolony wrzątek i obgotowujemy kilka minut.

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Przekładamy je do garnka rzymskiego lub do natłuszczonego naczynia do zapiekania. Posypujemy rozmarynem.

Uwaga! Garnka rzymskiego nie trzeba natłuszczać, ale przed pieczeniem musi być zalany wodą i odstawiony na ok. 15 minut. Po tym czasie wodę wylewamy i możemy umieszczać w nim składniki.

Więcej informacji we wpisie: Jak piec w garnku rzymskim.

Na ziemniakach układamy obgotowaną fasolkę. Filety drobiowe myjemy, oczyszczamy z błon, kroimy w kostkę i doprawiamy do smaku. Przekładamy je do garnka. Całość zalewamy bulionem (letnim, nie gorącym). Można też wszystkie składniki wymieszać i razem umieścić w garnku, nie układając ich warstwami.

Garnek rzymski wstawiamy do zimnego piekarnika. Pieczemy w 190 stopniach przez ok. 1,5 godziny, a po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze ok. 10-15 minut. Zwykłe naczynie do zapiekania wkładamy do nagrzanego piekarnika, więc czas pieczenia będzie krótszy – danie będzie gotowe, kiedy warzywa będą miękkie, a mięso dobrze wypieczone.

Źródło: Ewa Hangel, Garnek rzymski

Przeczytaj recenzję książki Garnek rzymski na naszym blogu i wypróbuj więcej przepisów!

Ewa Hangel Garnek rzymski recenzja

Podobne wpisy