Pączki ptysiowe z ciasta parzonego
|

Pączki ptysiowe Anny Starmach

Anna Starmach, autorka przepisu, reklamuje te pączki ptysiowe w następujący sposób: nie zawierają drożdży, więc nie ma problemów z wyrastaniem; są małe, więc nie muszą się długo smażyć. Tyle że klasyczne pączki też nie smażą się długo, inaczej ociekałyby tłuszczem. Może chodzi o to, że w garnku mieści się sporo pączków ptysiowych na raz? Jeśli tak, to faktycznie – w dwóch turach wysmażyłam kuleczki z całego ciasta.

Nie wiem, co sądzić o tych minipączkach ptysiowych. Nie mogę odmówić im smaku. Choć dla miłośników słodkości mogą się okazać za mało dosłodzone. Można to nadrobić cukrem pudrem albo np. polewą czekoladową. Jednak ciasto parzone jest według mnie o wiele bardziej pracochłonne w przygotowaniu niż drożdżowe. Cóż, spróbujcie sami – może akurat okaże się, że to są pączki Waszego życia?

Składniki

(na ok. 35 sztuk malutkich pączków)

300 ml wody
80 g masła
2 łyżki cukru
400 g mąki
1 łyżeczka cukru z wanilią
3 jajka
olej lub smalec do smażenia

Wodę, masło i cukier umieszczamy w garnku i zagotowujemy. Kiedy składniki się rozpuszczą, dodajemy mąkę i cukier waniliowy. Podgrzewamy ciasto jeszcze chwilę, dokładnie mieszając, do momentu, aż będzie odchodzić od ścianek garnka.

Odstawiamy ciasto na chwilę do przestudzenia – najlepiej przełożyć je do innej miski. Gdy ciasto nieco przestygnie, dodajemy po jednym jajku i dokładnie mieszamy – łyżką, ręką lub mikserem. Na początku będzie to trudne, bo ciasto jest bardzo zwarte, z czasem zacznie się rozwarstwiać, żeby na koniec znowu uzyskać jednolitą konsystencję.

Z powstałego ciasta lepimy kuleczki wielkości orzecha włoskiego.

Smażymy kulki na rozgrzanym do 175 stopni oleju lub smalcu. Jeśli nie mamy termometru cukierniczego, sprawdzamy temperaturę, wrzucając kawałek ciasta na rozgrzany tłuszcz. Jeśli zacznie od razy skwierczeć, temperatura jest właściwa – trzeba tylko uważać, żeby pączki nie rumieniły się za szybko.

Usmażone pączki odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Podajemy np. posypane cukrem pudrem.

Źródło: Anna Starmach, Pyszne na słodko

Pączki ptysiowe z ciasta parzonego

Podobne wpisy