Świąteczny e-book kulinarny
||

Mikołaj na słodko i wielki świąteczny e-book od blogerek kulinarnych

Wyobrażacie to sobie? Wigilijny wieczór, a dzieci krzyczą: „Ja zjem nos!”, „Ja chcę kawałek czapki!”, „Zostawcie mi końcówkę tej brody!”. A wszystko dlatego, że na stole leży nie kto inny, a sam Święty Mikołaj. I to nie byle jaki, bo Mikołaj na słodko! W postaci chleba oczywiście. To jeden z wielu pomysłów, jakie podsunie Wam świąteczny e-book kulinarny.

To pierwszy, ale na pewno nie ostatni efekt pracy 15 blogerek kulinarnych. W świątecznym e-booku znajdziecie aż 30 przepisów na słodkie potrawy, które umilą Wam wigilijny wieczór. Będzie tradycyjnie i nowocześnie. Pomysłodawcą całego projektu jest Magda z bloga Czekoladowy Muffinek. Ja (oprócz dodania swoich przepisów) zadbałam o stronę językową, a przepiękną oprawę graficzną stworzyła Agnieszka z Nes Studio.

Świąteczny e-book jest Wasz! Korzystajcie z niego do woli i miejcie słodkie święta!

Świąteczny e-book kulinarny pobierz przepisy za darmo

 

Jeden z moich przepisów, które znajdziecie w e-booku, to:

Mikołaj na słodko, czyli korzenna chałka na mikołajki

Korzenna chałka na mikołajki - Mikołaj na słodko

Składniki

500 g mąki
7 g suchych drożdży
1/4 szkl. cukru
30 g roztopionego i przestudzonego masła
2 jajka
3/4 szkl. wody
1,5 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżeczka soli

Dodatkowo

1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
rodzynki, żurawina lub suszone śliwki

Z podanych składników wyrabiamy zwarte, elastyczne ciasto – ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Formujemy z ciasta kulę i wkładamy ją do omączonej miski. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.

Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie równe części. Jedną z nich rozwałkowujemy na dość cienki placek w kształcie łezki. Układamy go na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Z drugiej połowy formujemy dwie kulki – na nos i pompon, oraz wałek na obwódkę czapki. Używając wody jako kleju, przyklejamy wałek ciasta w miejscu, gdzie kończy się czapka. Górną część ciasta zaginamy, formując go na kształt czapki Mikołaja. Przyklejamy kulkę-pompon.

Przygotowujemy brodę – rozwałkowujemy resztę ciasta na owalny, cienki placek. Nacinamy na nim od dołu pionowe paski, nie rozcinając ciasta do końca u góry. Przyklejamy ciasto w miejscu brody, formując je u góry na kształt wąsów. Paski brody zwijamy wokół własnej osi w spiralki. Jeśli zostało trochę ciasta, możemy podoklejać dodatkowe paski do brody. Doklejamy kulkę-nos.

Suszone rodzynki wciskamy w ciasto w miejscu, gdzie powinny być oczy.

Przykrywamy słodkiego Mikołaja ściereczką i odstawiamy do napuszenia w ciepłe miejsce na pół godziny. Po tym czasie smarujemy czapkę, brodę i nos jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka.

Pieczemy Mikołaja w 220 stopniach przez 15-20 minut – do zrumienienia.

Podobne wpisy