|

Pomidorowe bułeczki ze szpinakiem

Poleca: Ania

Fot. Ania

Obiad dzisiaj „płony” (jak to powiada moja babcia), więc na kolację trzeba było przygotować coś „lepsiejszego”. A że dawno nie było szpinaku, to stanęło na nadziewanych bułeczkach. Wyszły przepyszne. Zajadaliśmy je z sosem czosnkowym i tylko jeden domownik wydziwiał – Córencja postanowiła wyjeść sam szpinakowy farsz.

Na bułki potrzebujemy*:
pół kostki drożdży (50 g)
2 łyżeczki cukru
kilogram mąki
2 szklanki otrąb pszennych
4 łyżeczki soli
500 ml przecieru pomidorowego (takiego bardziej sosu) lub soku pomidorowego
pół szklanki wody
3 czubate łyżeczki czarnuszki
4 ząbki czosnku
kilka łyżek oliwy

* podane proporcje wystarczyły na zrobienie około 10 bułeczek nadzianych i około 15 „pustych” – takich na zwykłe kanapki

Drożdże wkładamy do dużej miski, dodajemy cukier, łyżkę mąki i trochę wody i mieszamy. Odstawiamy na chwilę – aż się spieni.
W tym czasie na patelnię wlewamy oliwę. Przeciskamy przez praskę czosnek i szybko podsmażamy na oliwie.
Do spienionych drożdży wsypujemy mąkę, otręby i przyprawy. Wlewamy wszystkie płyny (łącznie z czosnkową oliwą) i całość wyrabiamy, aż wszystkie składniki się połączą. Ciasto będzie lekko lepkie. Odstawiamy do wyrośnięcia.

W czasie, kiedy ciasto wyrasta, bierzemy się za nadzienie:
szpinak (3/4 opakowania mrożonego)
opakowanie sera Gorgonzola
ser żółty
sól, pieprz

Na patelnię, na której podsmażaliśmy czosnek, wrzucamy szpinak (u mnie mrożony, tak około 3/4 opakowania). Kiedy się rozmrozi, dorzucamy troszkę soli, sporo pieprzu i opakowanie sera Gorgonzola. Odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy szpinak ostygnie, dodajemy do niego starty na grubych oczkach żółty ser (pi razy drzwi – szklanka) i mieszamy dokładnie.

Ciasto wyjmujemy na blat obsypany mąką. Odrywamy kawałki jak na bułkę i w rękach rozpłaszczamy je na kształt kwadracików. Nakładamy łyżkę szpinaku na środek i zalepiamy brzegi na krzyż – jak kopertę. Układamy na blaszce łączeniem na dół.
Smarujemy białkiem (jeśli nam takie zalega w lodówce), odstawiamy na chwilkę do napuszenia i wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze około 170 stopni przez około 15 minut.

Fot. Ania

Przepis bierze udział w akcjach na Durszlaku, Mikserze Kulinarnym i nie tylko 🙂

Akcja Kolacja
Czas na piknik z home&you - półmetek!

Podobne wpisy