Chleb mikołaj
||

Chleb mikołaj

Uwielbiam ciasto drożdżowe. Nie tylko za smak, ale także za to, że można z niego zrobić dosłownie wszystko! Robiłam już drożdżowe koszyki wielkanocne, drożdżowego krokodyla na obiad, drożdżowe króliczki. Teraz przyszła pora na „chleb mikołaj”! Nie muszę chyba dodawać, że dzieci były zachwycone i cały mikołaj zniknął w jeden wieczór!

Składniki

200 g mąki pszennej chlebowej (typ 650 lub 750)
300 g mąki pszennej tortowej (typ 450-550)
7 g suchych drożdży
25 ml oliwy
1 łyżeczka soli
1 łyżka cukru
250 ml wody

Dodatkowo

1 jajko roztrzepane z łyżką mleka
1 suszona śliwka

Z podanych składników (bez dodatkowych) wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Powinno być gładkie i elastyczne. Formujemy z ciasta kulę i wkładamy ją do omączonej miski. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.

Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie równe części. Jedną z nich rozwałkowujemy na dość cienki placek w kształcie łezki. Układamy go na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Z drugiej połowy formujemy dwie kulki – na nos i pompon, oraz wałek na obwódkę czapki. Przygotowujemy brodę – rozwałkowujemy resztę ciasta na owalny cienki placek. Nacinamy na nim pionowe paski, nie rozcinając ciasta do końca u góry.

Używając wody jako kleju przyklejamy długi pasek w miejscu, gdzie kończy się czapka. Górną część ciasta-łezki zaginamy, formując kształt czapki mikołaja. Przyklejamy na końcu kulkę-pompon.

Owalny placek pocięty na paski przyklejamy w miejscu brody, formując go u góry na kształt wąsów. Paski brody zwijamy wokół własnej osi w spiralki. Doklejamy kulkę-nos. Suszoną śliwkę dzielimy na pół i formujemy z połówek oczy – wciskamy je w ciasto.

Przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy do napuszenia w ciepłe miejsce na pół godziny. Po tym czasie smarujemy czapkę, brodę i nos jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka.

Pieczemy Mikołaja w 220 stopniach przez 10-12 minut – do zrumienienia.

Podobne wpisy