Chlebowe miseczki na sałatkę
||||||

Chlebowe miseczki na sałatkę

Postanowiłam, że w tym roku nie będę zaplatać koszyka wielkanocnego. Ale jakiś wypiek drożdżowy mnie kusił. I znalazłam rzecz absolutnie niezwykłą, tzn. chlebowe miseczki na sałatkę. Widzicie to? Nakładamy sałatkę i zjadamy ją razem z talerzem! Uwielbiam takie pomysły. Polecam te chlebowe miseczki Waszej uwadze. Nagrałam też nieudolny filmik z zaplatania ich – może dzięki niemu będzie Wam łatwiej je przygotować. Nieudolny, bo zasłaniam na nim blat ręką, ale jeszcze dopracuję kadrowanie i poprawię to.

Składniki

(na 2 duże albo 4 małe miseczki)

500 g mąki
7 g suchych drożdży
25 ml oliwy
1 łyżeczka soli
1 łyżka cukru
250 ml wody

Z podanych składników wyrabiamy ciasto – ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk. W razie konieczności podsypujemy trochę mąki. Z ciasta formujemy kulę, wkładamy ją do omączonej miski i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy ciasto na godzinę w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto jeszcze chwilę wyrabiamy, po czym dzielimy je na dwie lub cztery części (w zależności od tego, jak duże miseczki chcemy stworzyć). Każdą z części rozwałkowujemy dość cienko i kroimy na długie paski o szerokości 1 cm. Kilka pasków przecinamy na pół. Zaplatamy paski w kratkę tak jak w przepisie na pierniczki, to znaczy:

  1. Co drugi długi pasek (np. wszystkie nieparzyste) podnosimy do góry, zaginając je w połowie.
  2. Jeden z krótkich pasków układamy w poziomie, tuż pod linią zgięcia.
  3. Opuszczamy na dół podniesione do góry paski.
  4. Powtarzamy tę czynność z parzystymi paskami, a później znów z nieparzystymi – aż zapleciemy całą kratkę od połowy w dół.
  5. Teraz zaplatamy kratkę od połowy w górę, powtarzając poprzednie ruchy.

Foremkę do zapiekania natłuszczamy od zewnętrznej strony i nakładamy na nią plecionkę z ciasta. Z pozostałego ciasta można zrobić rant naokoło miseczki.

Zapiekamy foremki w 180 stopniach przez 25-30 minut, do zrumienienia.

Chlebowe miseczki na sałatkę

Uwaga! Zaplatanie kratki z ciasta można obejrzeć na filmie!

Podobne wpisy