Szarlotka misiankowa
|

Szarlotka misiankowa

Nie wiem, czy cukiernicy warszawscy mają jakieś swoje magiczne składniki, które czynią to ciasto niezwykłym, czy po prostu jego niecodzienny kształt sprawił, że jest takie sławne. W każdym razie – szarlotka misiankowa to najbardziej klasyczne kruche ciasto z zapieczonymi w środku jabłkami. Ale! No właśnie – to „ale” jest najistotniejsze. Jabłka po zapieczeniu robią się miękkie, rozpływają się w ustach. A jeśli jemy szarlotkę niedługo po wyjęciu z pieca – są jeszcze ciepłe!

Co prawda ciasto o podobnym kształcie robiłam już kiedyś, ale szarlotka misiankowa pobiła je swoją prostotą i klasycznym smakiem. Zniknęła z formy w ciągu jednego popołudnia. Nic dodać, nic ująć.

Składniki

Ciasto

500 g mąki pszennej
250 g zimnego masła, posiekanego na kawałki
1/2 szkl. cukru
2 żółtka
2-3 łyżki jogurtu naturalnego
szczypta soli

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i szybko wyrabiamy zwarte ciasto. Jeśli będzie za suche, dodajemy stopniowo jogurt. Ciasto dzielimy na dwie części. Jedną z nich rozwałkowujemy na kształt koła i ciastem wykładamy natłuszczoną formę do tarty, tak żeby pokryło dół i boki. Nadmiar ciasta odkrawamy i razem z drugą częścią ciasta łączymy w kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 1-2 godziny. Tartę wyłożoną ciastem również przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na 1-2 godziny.

Nadzienie

ok. 5 kwaśnych jabłek (np. szara reneta)
1 łyżka cynamonu
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru z wanilią

Kiedy ciasto się chłodzi, obieramy jabłka, przekrawamy je na pół i usuwamy z nich gniazda nasienne. Cynamon łączymy z cukrami w osobnej miseczce.

Schłodzoną tartę wyjmujemy z lodówki i podpiekamy w piekarniku. Pieczemy w 160 stopniach przez 15 minut.

Na upieczonym spodzie układamy połówki jabłek (przeciętą powierzchnią do dołu). Posypujemy je mieszanką cukru z cynamonem. Wyjmujemy z lodówki drugą połowę ciasta i rozwałkowujemy ją na kształt koła o średnicy większej niż średnica tarty. Przykrywamy ciastem ułożone w formie jabłka, dociskając między owocami, tak żeby utworzyły się wyraźne „górki”. Nadmiar ciasta wystający poza formę odcinamy. Można z tych skrawków uformować wałek i ułożyć go przy brzegu tarty.

Pieczemy całość w 160 stopniach przez 50-60 minut. Dekorujemy cukrem pudrem. Podajemy ciepłe.

Źródło: Kornik w kuchni

Podobne wpisy