||

Tarta z kapustą i grzybami



Fot. Ewa



Kapusta z grzybami to podstawa Świąt Bożego Narodzenia, zaraz po pierogach 😉 Na Wigilię będzie podana w tradycyjnej formie, ale w domu eksperymentujemy wcześniej z różnymi wersjami. Jako tarta bardzo nam posmakowała. Szczególnie z barszczem czerwonym do picia.

Składniki:
Ciasto:
250 g mąki
125 g zimnego masła
1 żółtko
50-60 g wody
szczypta soli

Farsz:
50 g suszonych grzybów
700 g kiszonej kapusty
6 łyżek oliwy
2 liście laurowe, 3 ziela angielskie
1 łyżeczka kminku
170 g suszonych śliwek
1 cebula
sól, pieprz

Zaczynamy od przygotowania składników farszu.
Grzyby opłukujemy i zalewamy szklanką wody. Dociskamy np. spodkiem, żeby były całe zanurzone i odstawiamy na minimum 2 godziny.
Po tym czasie wyjmujemy je i opłukujemy, a powstały wywar przecedzamy przez drobne sito wyłożone tetrą lub gazą. Do przecedzonego wywaru wkładamy grzyby i gotujemy je przez ok. 30 minut – aż zmiękną, a cała woda wyparuje.
Studzimy i siekamy grzyby na mniejsze kawałki. Doprawiamy solą.

Kapustę płuczemy, odciskamy i wkładamy do garnka z 3 łyżkami oliwy, liśćmi laurowymi, zielem i kminkiem. Zalewamy wodą, doprawiamy solą i gotujemy pod przykryciem przez ok. godzinę – aż zmięknie.
Po tym czasie usuwamy liście i ziele, kapustę odciskamy, siekamy i dodajemy do grzybów.

Śliwki kroimy na małe kawałki i dodajemy do kapusty i grzybów.
Cebulę siekamy i szklimy delikatnie na patelni na pozostałych 3 łyżkach oliwy (można dodać masło klarowane). Dodajemy do reszty farszu. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

W międzyczasie z podanych składników zagniatamy szybko kruche ciasto. Wodę dodajemy na koniec, patrząc, ile jej ciasto zabierze. Owijamy ciasto w folię i odstawiamy do lodówki na 30-60 minut.

Ciasto wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy i przekładamy na wysmarowaną masłem formę do tarty, tak żeby wypełniało całe dno i brzegi. Jeśli trochę ciasta zostanie, odkładamy je na bok – przyda się do dekoracji.
Przykrywamy ciasto folią aluminiową (albo inną do pieczenia), wysypujemy na wierzch fasolę albo porcelanowe kulki i zapiekamy w 200 stopniach przez 15 minut, a potem jeszcze 5 minut bez obciążenia i bez folii.

Wyjmujemy upieczone ciasto. Wykładamy na nie farsz, układamy na kształt kratki pozostałe kawałki ciasta i wkładamy ponownie do piekarnika – tym razem do 180 stopni na 30 minut.

Poleca: Ewa
Źródło: Kwestia Smaku

Fot. Ewa

Podobne wpisy