Chleb pszenny z ziarnami wg Piotra Kucharskiego

Chleb pszenny z ziarnami według Piotra Kucharskiego

To pierwszy chleb na drożdżach, który upiekłam z książki Piotra Kucharskiego. Bardzo smaczny, choć co niektórzy sądzą, że „za dużo w nim wszystkiego”. Jedyne, co bym zmieniła w składnikach, to zamienienie przynajmniej połowy wody np. na maślankę – chleb byłby „gęstszy”. W takiej postaci jak teraz, chleb pszenny z ziarnami wychodzi dość suchy.

Zmodyfikowałam dwie rzeczy w recepturze. Po pierwsze skróciłam czas wyrastania chleba. Z tego, co zauważyłam, Piotr Kucharski ma w swojej książce skłonność do podawania bardzo długich okresów wyrastania. O ile w przypadku drożdżowego pieczywa nie robi to żadnej „szkody”, wręcz przeciwnie, to przy chlebach na zakwasie ma spore znaczenie, bo tak długo wyrastające pieczywo robi się kwaśne. Ale o tym jutro – kiedy podam przepis na zakwasowy chleb z tej książki.

Druga modyfikacja to temperatura wypiekania. Kucharski zaleca pieczenie cały czas w 220 stopniach. Mój piekarnik bardzo przypieka wtedy skórkę od góry (widać to na zdjęciach) – nawet jeśli postawię foremkę na pierwszym poziomie poniżej środka. A że nie lubię się bawić w przykrywanie chleba folią, żeby się nie spiekł, piekę w takim systemie, jaki podałam niżej – i wtedy jest wszystko w porządku.

Składniki

(na formę keksówkę o wymiarach 10 x 30 cm)

500 g mąki pszennej chlebowej typ 650-750
100 g mąki pszennej razowej typ 2000
5 g suchych drożdży
1 łyżeczka soli
400 ml wody
150 g ziaren, np. siemię lniane, czarnuszka, słonecznik, dynia, sezam

Wszystkie składniki łączymy i wyrabiamy ciasto – ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno być gładkie i nie kleić się do rąk, w razie potrzeby dodajemy trochę mąki.

Formujemy z ciasta kulę, przekładamy do omączonej miski i odstawiamy przykryte ściereczką w ciepłe miejsce na 1-2 godziny – do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto jeszcze chwilę wyrabiamy i przekładamy do keksówki natłuszczonej olejem i wysypanej otrębami lub wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy znów w ciepłe miejsce na 30-60 minut.

Pieczemy w 220 stopniach przez 10 minut, a potem w 180 stopniach przez 30-40 minut. Studzimy na kratce.

Źródło: Piotr Kucharski, Chleb. Domowa piekarnia

Podobne wpisy