Chleb pszenny z ziarnami w garnku rzymskim
|

Chleb pszenny z ziarnami

Upiekłam ten chleb w garnku rzymskim i taki sposób pieczenia Wam polecam, ale oczywiście można go przygotować w dowolnej innej formie albo nawet bezpośrednio na blasze. Chleb pszenny z ziarnami w tym wydaniu jest bardzo miękki i o dziwo długo zachowuje świeżość. O dziwo, bo pszenne chleby na drożdżach zazwyczaj szybko wysychają. Przepis pochodzi z książki Ewy Hangel Garnek rzymski. Ale jest przeze mnie mocno zmodyfikowany. W oryginalnym przepisie było o wiele więcej drożdży i mniej mąki. Chleby to tylko niewielka część przepisów z książki Garnek rzymski. Niedługo będę testować inne i oczywiście natychmiast podzielę się nimi na blogu.

Składniki

(na 4-litrowy garnek rzymski)
600 g mąki pszennej chlebowej (typ 650-750)
10 g suchych drożdży
2 szkl. wody
2 łyżki miodu
1-2 łyżeczki soli
1/2 szkl. płatków owsianych
1/2 szkl. nasion słonecznika lub pestek dyni
1/4 szkl. otrębów owsianych
1/4 szkl. siemienia lnianego

Wszystkie składniki łączymy w misce i wyrabiamy ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno być zwarte, elastyczne i niezbyt klejące. W razie potrzeby dosypujemy trochę mąki. Z ciasta formujemy kulę, przekładamy ją do omączonej miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na godzinę do wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto jeszcze chwilę wyrabiamy i przekładamy je do formy do pieczenia lub do natłuszczonego olejem i wysypanego otrębami lub bułką tartą garnka rzymskiego. Odstawiamy ciasto na pół godziny do wyrośnięcia.

Pieczemy w 200 stopniach przez 10 minut, a potem w 180 stopniach przez 30 minut.

Uwaga! Garnek rzymski wkładamy do zimnego piekarnika i dopiero wtedy zaczynamy go rozgrzewać!

Źródło: Ewa Hangel, Garnek rzymski

Przeczytaj recenzję książki Garnek rzymski na naszym blogu i wypróbuj więcej przepisów!

Ewa Hangel Garnek rzymski recenzja

Podobne wpisy