Chleb pszenno-żytni z siemieniem lnianym i czerstwym chlebem, czyli co zrobić ze starym pieczywem
||

Chleb z czerstwym chlebem, czyli co zrobić ze starym pieczywem

Co zrobić ze starym pieczywem? Można je zetrzeć na bułkę tartą, można przygotować tosty albo grzanki do zupy (z cebulową smakują genialnie!), albo jajecznicę na obsmażonych na maśle grzankach, albo chleb w jajku (kromki chleba maczamy w jajku i obsmażamy na patelni, do tego twarożek urabiany i już jest pyszna kolacja). Ale stare pieczywo można też przerobić na… świeży chleb. W książce Chleb Jeffreya Hamelmana jest kilka przepisów, w których wykorzystuje się stare pieczywo. W życiu bym nie wpadła na to, żeby czerstwy chleb upiec ponownie. A jednak! Wychodzi z tego eksperymentu całkiem przyjemny bochenek chleba na zakwasie.

Składniki

(na 2 keksówki lub jeden 4-litrowy garnek rzymski)

Zaczyn

360 g mąki żytniej razowej
300 g wody
20 g aktywnego zakwasu żytniego

Podane składniki łączymy, mieszając łyżką. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 14-16 godzin.

Ciasto na chleb

75 g czerstwego chleba
90 g siemienia lnianego
275 + 150 g wody
540 g mąki pszennej chlebowej (typ 650-750)
1 łyżka soli
5 g suchych drożdży (opcjonalnie)
cały zaczyn

Czerstwy chleb kroimy w kostkę, wkładamy go do miski razem z siemieniem lnianym i zalewamy 275 g wody. Przykrywamy i odstawiamy na blat na minimum godzinę, a najlepiej na czas dojrzewania zaczynu.

Gdy czerstwy chleb i ziarno będą już namoczone, a zaczyn dojrzały, wszystkie składniki na ciasto wkładamy do miski i wyrabiamy ciasto – ręcznie albo mikserem z hakiem. Mieszamy kilka minut, do połączenia się składników – ciasto może się trochę kleić.

Formujemy z ciasta kulę, wkładamy do omączonej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce (jeśli nie dodaliśmy drożdży, ciasto może stać w cieple nawet dwa razy dłużej).

Po tym czasie ciasto przekładamy do foremek wyłożonych papierem do pieczenia lub do wcześniej namoczonego, a teraz natłuszczonego i wysypanego bułą tartą bądź otrębami garnka rzymskiego. Przykrywamy i zostawiamy jeszcze na godzinę, aż wyraźnie wyrośnie (znów – ciasto bez drożdży może rosnąć dłużej, nawet kilka godzin).

Uwaga! O tym, jak piec w garnku rzymskim, przeczytasz TUTAJ!

Pieczemy w 220 stopniach przez 15 minut, a potem w 190 stopniach przez 30 minut. Na ostatnie 10 minut można zdjąć pokrywę garnka rzymskiego, jeśli to w nim pieczemy chleb.

Źródło: Jeffrey Hamelman, Chleb

Podobne wpisy