Drożdżowe paluchy z serem żółtym

Poleca: Gosia
Źródło: Moje Wypieki

Fot. Gosia

Zatęskniłam za smakiem paluchów serowych kupowanych w Polsce 😉 Na szczęście znalazł się przepis, który pozwala mi upiec równie pyszne bułki w domu. Są tak pyszne, że nie można się sposobem ich wykonania nie podzielić z innymi 🙂

Składniki:
195 g mąki pszennej chlebowej (tym razem użyłam mąki pełnoziarnistej z 3 zbóż i wyszły również pyszne)
90 g mąki pszennej
6 g suchych drożdży lub 12 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
pół łyżeczki soli
1 duże jajko
65 g mleka
75 g „water roux” (opis przygotowania poniżej)
45 g roztopionego masła

Dodatkowo na posmarowanie paluchów:
1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
starty ser żółty

Zacznę od podania, jak przygotować „water roux”.
Do garnuszka wsypać 50 g mąki pszennej chlebowej i zalać 250 ml zimnej wody. Podgrzewać, cały czas mieszając, aż zgęstnieje i osiągnie temp. 65 st. Jeśli się nie posiada termometru (ja nie posiadam), to podgrzewać do otrzymania konsystencji kaszki dla niemowląt. Jeśli po zamieszaniu widać dno garnuszka, to znaczy, że emulsja jest gotowa. Wychodzi jej za dużo jak na jedną porcję tych bułek, ale można ją 2 dni przechowywać z lodówce.

Jeśli korzysta się z drożdży świeżych, to najpierw należy zrobić rozczyn. Gdy są suche, to połączyć je tylko z mąką. Wszystkie składniki dodać do mąki i wyrobić ciasto. Uformować kulę i odłożyć w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
Wyrośnięte ciasto ponownie chwilę wyrobić i podzielić na części. Wielkość zależy od tego, jakie chcemy uzyskać bułki. Można formować paluszki, można nadawać im kształt standardowych bułek. Ułożyć je na blaszce oprószonej mąką w odstępach 3-4 cm od siebie. Przykryć i ponownie odstawić do podwojenia objętości.
Przed włożeniem do piekarnika posmarować jajkiem i posypać serem.
Piec ok. 15 min. w temp. 180 st.

Fot. Gosia

Fot. Gosia

Przepis bierze udział w akcji na Durszlaku

Podobne wpisy