Jak zaplatać chałkę - Chałka z 1 splotu
||

Jak zaplatać chałkę? Trzy metody zaplatania chałki z 1 pasma

Jak zaplatać chałkę? To proste – tak jak warkocz. Jeszcze kilka lat temu właśnie tak odpowiedziałabym na to pytanie. Ale później kupiłam książkę Jeffreya Hamelmana Chleb i świat chałek otworzył się przede mną w całej swojej okazałości. Po pierwsze – nie każda chałka musi zostać wypleciona z trzech pasm. Po drugie – część splotów jest niesamowicie skomplikowana, ale wiele z nich jest prostych jak budowa cepa. Wypróbowałam już różne i będę Wam co jakiś czas pokazywać, jak zaplatać chałkę z jednego, dwóch, trzech, pięciu i więcej pasm.

Dziś zajmiemy się chałką, a właściwie bułeczkami wyplatanymi z jednego pasma. Bo kto powiedział, że bułki zawsze muszą być po prostu okrągłe? Oczywiście możecie zaplatać tak słodkie bułeczki z dowolnego ciasta na chałkę, ale słone ciasto drożdżowe też się w większości przypadków sprawdzi. No to co? Zaczynamy!

Składniki

słodkie ciasto na chałkę albo inne drożdżowe

Metoda nr 1

1. Odrywamy kawałek ciasta, z którego powstanie bułka, i rolujemy go na kształt wałka o długości ok. 25 cm, zaostrzając jeden z jego końców. Szerszy koniec układamy po lewej stronie.

2. Krzyżujemy u góry oba końce wałka, szerszy układając nad cieńszym.

3. Szerszy koniec przekładamy pod spodem i wyjmujemy go przez otwór – oba końce powinny być teraz skierowane w lewą stronę.

4. Łączymy ze sobą oba końce, dokładnie je sklejając.

5. Obracamy bułkę łączeniem do dołu i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Metoda nr 2

1. Odrywamy kawałek ciasta, z którego powstanie bułka, i rolujemy go na kształt wałka o długości ok. 25 cm. Jeden z końców podwijamy i układamy pod wałkiem mniej więcej na 1/3 jego długości, tak żeby powstała mała pętelka.

2. Dłuższy koniec wałka przekładamy pod spodem przez pętlę.

3. Dłuższy koniec ponownie przekładamy pod spodem przez pętlę.

4. Po raz trzeci przekładamy dłuższy koniec przez pętlę od spodu – tym razem końcówka wałka będzie tylko nieznacznie wystawać pośrodku.

5. Jeśli druga końcówka ciasta wystaje spod bułki, układamy ją pod spodem, żeby była niewidoczna. Przekładamy bułkę na blachę.

Metoda nr 3

1. Odrywamy kawałek ciasta, z którego powstanie bułka, i rolujemy go na kształt wałka o długości ok. 35 cm. Jeden z końców podwijamy do góry i przyklejamy mniej więcej na wysokości 2/3 wałka, tworząc coś na kształt cyfry 6.

2. Chwytamy lewą część powstałej pętli i przekładamy ją nad prawą częścią, skręcając pasmo.

3. Długą końcówkę przekładamy od dołu przez powstałą pętlę.

4. Z obu otworów powinny wystawać końcówki wałka. Bułkę układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Źródło: Jeffrey Hamelman, Chleb

Podobne wpisy