|

Pani Walewska / Pychotka / Pysznotka

Poleca: Gabi

Fot. Ewa

Po mojemu, bo nie byłabym sobą, gdybym nie przerobiła przepisu, który dostałam.
Podane „proporcje” są tak naprawdę na mniejsze blaszki. Jeśli macie tylko większe, to 1. jest dwa razy więcej pracy, bo dwie duże blachy nie wejdą razem do piekarnika; 2. zabraknie ciasta czy masy 🙂
A ciasto jest naprawdę pyszne, w sam raz na imieniny, urodziny itp. okazje.

Składniki:
Ciasto kruche:
2 pełne szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 torebka cukru waniliowego
1/2 szklanki cukru pudru
20 dag masła lub margaryny
4 żółtka
1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (taki 200 gram)

Beza na wierzch:
białka z 4 jaj (można zrobić z 6 jaj, wtedy pozostałe 2 żółtka idą do budyniu)
2 szklanki cukru pudru
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej

Budyń do przełożenia:
1/2 litra mleka
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 torebka cukru waniliowego
2 żółtka
250 g masła roślinnego lub masła
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich

Ciasto kruche
Mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia. Dodać cukier waniliowy, cukier puder oraz masło. Posiekać nożem, dokładnie wymieszać wszystkie składniki, zrobić wgłębienie i dodać żółtka.
Zagnieść ciasto i podzielić je na 2 części, które rozłożyć na dwóch takiej samej wielkości blachach – najlepiej wyłożonych papierem do pieczenia, aby potem łatwo wyjąć ciasto! (blaszki muszą być mniejsze niż „normalne”, takie 25 x 35, inaczej zabraknie ciasta!). Ciasta jest mało, więc starać się rozkładać cieniutko!
Ciasto posmarować dżemem i piec jednocześnie w piekarniku przez około 15 minut w temperaturze 175 stopni.

Beza
Białka ubić na sztywno i stopniowo, wciąż ubijając, dosypywać cukier puder, a na końcu mąkę ziemniaczaną. Masę rozprowadzić na warstwie dżemu na obydwu plackach. Piec placki jednocześnie przez około 15 minut w temperaturze 150 stopni.
Ciasta wystudzić !!! i dopiero wyjmować z blaszek, a żeby odkleić je od papieru, muszą być już naprawdę zimne! Inaczej się połamią – pokruszą.

Budyń
Odlać 1/2 szklanki mleka i wymieszać z kolejnymi składnikami masy budyniowej: mąką pszenną i ziemniaczaną, cukrem waniliowym oraz żółtkami. Resztę mleka zagotować i dolać połączone składniki masy budyniowej. Wymieszać i jeszcze raz zagotować, odstawić z ognia i dodać orzechy włoskie. Ostudzić. Zmiksować masło i dodawać powoli ostudzoną masę budyniową. Całą masę wyłożyć na 1 placku (na warstwie bezy) i przykryć drugim.

Ciasto najlepsze jest następnego dnia.

***
Alternatywnie: Ewa
Składniki:
Ciasto:
500 g mąki
200 g masła
200 g cukru pudru (daję połowę)
4 żółtka
2-3 łyżki śmietany lub jogurtu
2 łyżeczki proszku do pieczenia

dżem
4 białka
100 g cukru (daję połowę)
orzechy włoskie

Krem:
3 żółtka
35 g mąki ziemniaczanej
150 g cukru (tu znów daję maks. 100 g)
2-3 łyżeczki cukru waniliowego
1,5 szkl. mleka
200 g masła

Z podanych składników (od mąki po proszek do pieczenia) zagniatamy kruche ciasto i schładzamy je w lodówce zawinięte w folię przez min. pół godziny.
Po tym czasie rozwałkowujemy na na dwa duże placki, układamy na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia, nakłuwamy widelcem. Smarujemy placki dżemem i nakładamy pianę z białek ubitych z cukrem. Posypujemy po wierzchu obydwa placki orzechami włoskimi.
Pieczemy po jednym placku w 180 stopniach każdy przez 20 minut.

Żółtka na krem ucieramy z cukrem. Gdy już będą prawie białe, dodajemy pół szklanki mleka i mąkę – miksujemy. Pozostałe mleko (1 szkl.) zagotowujemy i na gotujące wlewamy masę z żółtek. Mieszamy trzepaczką, żeby nie porobiły się grudki i trzymamy na ogniu, aż do zgęstnienia masy. Przykrywamy ją folią i odstawiamy do ostudzenia.
Przestudzoną masę miksujemy z utartym wcześniej w mikserze masłem i przekładamy nią upieczone placki. Całość schładzamy w lodówce przez minimum 2 godziny.

Fot. Gabi

Fot. Gabi

Fot. Gabi

Podobne wpisy