Pizza na kruchym spodzie

Poleca: Ewa
Źródło: Biruta Markuza, Przyprawy z całego świata

Fot. Ewa

Kolejny przepis, który prezentujemy w ramach naszego recenzenckiego cyklu. Tym razem na pierwszym planie przyprawy. A konkretnie – oregano. Czy wiecie, że w antycznej Grecji było nazywane „radością gór” i uważane za symbol szczęścia, dlatego narzeczeni byli ubierani w wianki z oregano?
Wracając do samego przepisu – to właściwie nie pizza, ale tarta. Mimo to zachowałam książkowe nazewnictwo, bo po pierwsze nie ma tu klasycznego „sosu” śmietanowo-jajkowego jak w tarcie, a po drugie – to danie naprawdę smakuje jak pizza! Tyle że na kruchym spodzie 🙂

Składniki:
Ciasto:
1 szkl. mąki pszennej
1 szkl. mąki pszennej z pełnego przemiału
1 żółtko
2 łyżki masła (dałam ok. 25 g)
szczypta soli
zimna woda – ile ciasto zabierze

Farsz:
Możecie dać wszystko to, co najbardziej lubicie na pizzy. U nas najczęściej: wędlina, cebula, pieczarki, pomidory. Dziś było wyjadanie rzeczy z lodówki, więc: kiełbaska, papryka.
Do tego obowiązkowo:
3 pomidory
2 łyżki passaty pomidorowej
1 szkl. startego żółtego sera
sól, pieprz, odrobina chili, oregano

Ciasto zagniatamy jak kruche, dodając powoli wodę – aż powstanie zwarta bryła. Będzie dość twarde, ale nie należy się tym przejmować. Sos pomidorowy je potem zmiękczy.
Rozwałkowujemy ciasto i wykładamy nim natłuszczoną masłem formę do tarty. Nakłuwamy i schładzamy w lodówce na 20-30 minut.
W tym czasie przygotowujemy farsz – jeśli mamy pieczarki, to je podduszamy, podobnie można zrobić z cebulą (ale można też dać „surową”). Ser żółty ścieramy na tarce, wędlinę i warzywa kroimy.

Na schłodzone ciasto wylewamy 2 łyżki passaty pomidorowej i rozprowadzamy ją po całej powierzchni. Delikatnie ją solimy, pieprzymy i posypujemy odrobiną chili i oregano. Na to układamy składniki farszu, najlepiej w kolejności – wędlina, warzywa, pomidory. Na wierzch dajemy starty żółty ser i posypujemy oregano.

Zapiekamy w 200 stopniach ok. 30 minut.
Można wcześniej podpiec w piekarniku samo kruche ciasto, bez farszu. Wtedy pieczemy pod przykryciem (folią aluminiową) ok. 10 minut i 5 minut bez przykrycia. Folię warto obciążyć fasolą lub kulkami ceramicznymi. Ja nie podpiekałam i ciasto i tak było dobrze dopieczone, więc nie jest to konieczne.

Przeczytaj recenzję książki, z której pochodzi ten przepis

Fot. Zysk i S-ka

Podobne wpisy