|

Sernik wiśniowo-bananowy

Poleca: Antylopka
Źródło: World Baking Day, poziom 29

Fot. Antylopka

Delikatna serowo-bananowa masa w połączeniu z ciasteczkowym spodem i wiśniami z polewą – czy tyle szczęścia na raz jest w ogóle możliwe? Okazało się, że jak najbardziej! Dzięki akcji z okazji Światowego Dnia Pieczenia znalazłam przepis, do którego chętnie będę wracać na większe i mniejsze okazje. A czasem nawet bez!


Składniki:
Baza:
200 g ciasteczek drobno posiekanych
100 g margaryny
2 łyżki cukru

Nadzienie serowo-bananowe:
450 g zmielonego twarogu
150 g cukru
1,5 łyżki mąki
2 jajka
100 g creme fraiche (gęstej śmietany)
1 duży banan, dobrze rozgnieciony

Wiśniowa polewa:
1 szklanka dobrze odsączonych czereśni lub wiśni w zalewie (sok zebrać do szklanki)
100 g cukru
4 łyżki soku z wiśni
1,5 łyżki skrobi kukurydzianej (lub ziemniaczanej)

Rozkruszone ciasteczka wymieszać z roztopioną margaryną i cukrem i taką masą wyłożyć dno tortownicy o średnicy 20 cm – natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia. Schłodzić w lodówce.

Cukier i mąkę zmiksować z twarogiem. Stopniowo dodawać jajka, potem śmietanę i rozgniecione banany. Zmiksowaną masę wyłożyć na spód z ciasteczek.

Formę owinąć z zewnątrz folią aluminiową. Włożyć ją do dużego naczynia do pieczenia napełnionego gorącą wodą do połowy wysokości formy. Piec 45 minut w 180 stopniach. Można upiec też sernik bez „kąpieli wodnej”, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że może trochę popękać.
W wyłączonym piekarniku zostawić ciasto na godzinę i dopiero potem wyjąć. Po wyjęciu z piekarnika sernik będzie miękki w środku, ale po wystudzeniu stwardnieje. Trzeba go schłodzić przez noc w lodówce.

Przed podaniem polewamy sernik wiśniową polewą: wiśnie gotujemy z cukrem, aż cukier całkowicie się rozpuści. Nie dopuszczamy do zagotowania! Skrobię rozpuszczamy w soku i dodajemy do wiśni. Chwilę jeszcze gotujemy, mieszając, aż masa zgęstnieje. Można dodać dodatkowo 2 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej  w minimalnej ilości gorącej wody.
Jeśli mamy świeże owoce, podgrzewamy je tak samo z cukrem, a skrobię rozpuszczamy w wodzie, a nie soku.

Fot. Antylopka

Fot. Antylopka

Fot. Antylopka

Przepis bierze udział w akcjach na Durszlaku

Podobne wpisy