Chaczapuri ze szpinakiem
|

Chaczapuri ze szpinakiem

Gruzińskie chlebki chaczapuri to rodzaj pieczywa przygotowywanego na patelni. Do środka można dać dowolne nadzienie. Najczęściej spotyka się różne mieszanki serów, ja jednak postanowiłam trochę je urozmaicić i przygotowałam naszą ulubioną wersję – chaczapuri ze szpinakiem. Ten farsz szpinakowy wykorzystuję często do wypieków drożdżowych. Moje dzieci za nim przepadają. A przecież już Popeye wiedział, że szpinak to samo zdrowie.

Składniki

(na 6-8 sztuk)

Ciasto

500 g mąki pszennej chlebowej (typ 650 lub 750)
7 g suszonych drożdży
150 ml mleka
150 ml wody
1,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

Nadzienie

450 g szpinaku (może być mrożony)
200 g twarogu
1 jajko
sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Zaczynamy od przygotowania ciasta. Mąkę mieszamy z drożdżami. Dodajemy cukier, sól i wodę oraz mleko. Całość mieszamy ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego – żeby uzyskać zwarte, gładkie ciasto. Z ciasta formujemy kulę i wkładamy ją do omączonej miski. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. Szpinak rozmrażamy w rondelku i odparowujemy nadmiar wody. Do przestudzonego szpinaku dodajemy twaróg i jajko, doprawiamy i mieszamy do uzyskania jednolitej masy.

Wyrośnięte ciasto jeszcze chwilę wyrabiamy i dzielimy je na 6-8 części. Każdą z nich rozwałkowujemy na kształt koła. Na środek nakładamy kilka łyżek farszu szpinakowego i zbieramy boki do środka, tworząc coś na kształt sakiewki. Sklejamy ciasto i odwracamy łączeniem do dołu. Taki placek można jeszcze delikatnie spłaszczyć wałkiem.

Chlebki chaczapuri smażymy na suchej patelni z obu stron. Jeśli są grube i wydaje nam się, że boki się nie dopiekły, można przełożyć je też na blachę i wstawić je do piekarnika na kilka minut w 180 stopniach.

Podajemy na przykład z sosem czosnkowym.

Źródło przepisu na ciasto: Smakowity Chleb

Podobne wpisy