Rogaliki maślane na śniadanie wg Piotra Kucharskiego
|

Rogaliki maślane na śniadanie wg Piotra Kucharskiego

Kiedy nie mam czasu, sięgam po przepisy na pieczywo, które znam od dawna i mogę przygotować z pamięci. Jednym z nich jest chleb codzienny – ewentualnie dodaję do niego ziarna albo maślankę, delikatnie modyfikuję, zawsze wychodzi. Kiedy bardzo nie mam czasu, kupuję pieczywo w sklepie. I ostatnio tak się właśnie działo. Aż w końcu powiedziałam – dość! W piekarniach można znaleźć smaczne chleby i bułki, ale nigdy nie będą one tak dobre jak pieczywo przygotowane własnoręcznie w domu. W niedzielny wieczór usiadłam więc z książką Piotra Kucharskiego i wybrałam przepis na rogaliki maślane. W oryginale były posypane makiem, ja dałam czarnuszkę. Możecie użyć dowolnych innych ziaren, np. sezamu, albo zostawić je po prostu muśnięte mlekiem dla nabrania blasku. Pięknie rosną i są obłędnie pyszne!

Składniki

(na 8 rogalików)

450 g mąki pszennej
7 g drożdży suchych
250 ml mleka
3 łyżki mleka w proszku
50 g roztopionego i przestudzonego masła
1 jajko
1 żółtko
1/2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli

Dodatkowo

mleko do namoczenia rogalików
ziarna do posypania, np. czarnuszka, sezam albo mak

Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misie miksera i wyrabiamy ciasto – ręcznie albo robotem z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno być zwarte i nie kleić się do rąk. W razie czego można dodać odrobinę mąki. Formujemy z ciasta kulę, wkładamy do omączonej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 1-1,5 godziny.

Po tym czasie chwilę wyrabiamy ciasto i dzielimy je na dwie części. Każdą rozwałkowujemy na dość duże koło i przecinamy na 4 części. Każdy wycinek koła zwijamy od podstawy do wierzchołka, na koniec wyginając rogi, by utworzyć kształt rogalika.

Do jednej miseczki wlewamy odrobinę mleka, do drugiej wsypujemy ziarna.

Zwinięte rogaliki maczamy w mleku, a potem w ziarnach i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia – oczywiście ziarnami do góry. Można też ułożyć rogaliki na blasze, posmarować je przy użyciu pędzelka mlekiem i posypać ziarnami. Różnica w efekcie jest widoczna na zdjęciach poniżej.

Przykrywamy rogale ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Pieczemy w 200 stopniach przez ok. 12-15 minut, aż się zarumienią.

Źródło: Piotr Kucharski, Chleb. Domowa piekarnia

Rogaliki maślane na śniadanie wg Piotra Kucharskiego

Podobne wpisy