Pieczone pierogi z mięsem z rosołu
|

Pieczone pierogi z mięsem z rosołu

Sposób na mięso z rosołu? Jest ich kilka, ale pieczone pierogi to jedna z moich ulubionych metod wykorzystania pozostałości po wywarze. Mięso rosołowe ma to do siebie, że oddało do wody mnóstwo swojego smaku. I dobrze, bo powstała nam esencjonalna zupa, ale jeśli nie gotujecie na samych kościach, to nawet wygotowane mięso żal wyrzucać. Polecam zmielić je razem z warzywami, dobrze doprawić i upiec w drożdżowym cieście. Takie pieczone pierogi znikają u nas w tempie błyskawicznym. Nadają się też świetnie jako przekąska do pracy czy do szkoły.

Składniki

na 2 blachy pierożków

Ciasto

500 g mąki
7 g suchych drożdży
25 ml oliwy
125 ml wody
125 ml mleka
1 łyżeczka soli
1 łyżka cukru

Wszystkie składniki umieszczamy w misce, mieszamy i wyrabiamy zwarte ciasto. Jeśli za bardzo się klei, można dosypać odrobinę mąki. Formujemy z ciasta kulę, wkładamy do omączonej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Nadzienie

mięso z rosołu (np. ćwiartka kurczaka)
warzywa z rosołu (np. marchew, pietruszka, seler)
1 jajko (opcjonalnie)
odrobina soli
dużo aromatycznych przypraw (np. pieprz, czerwona lub zielona czubryca)

Mięso i warzywa mielimy w maszynce do mięsa. Doprawiamy solą i aromatycznymi przyprawami. Jeśli masa jest za sucha, można dodać jajko. Mieszamy całość dłonią, ugniatając tak, żeby składniki utworzyły zwartą, jednorodną masę.

Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy dość cienko, wykrawamy kółka i nakładamy na nie nadzienie. Sklejamy jak pierożki – ciasto jest elastyczne i ładnie się formuje, ale staramy się nie naciągać go za bardzo, żeby nie pękło w czasie pieczenia. Układamy pierożki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 180 stopniach przez ok. 15 minut – aż ciasto się zarumieni.

Podajemy np. z sosem czosnkowym albo ajvarem.

Pieczone pierogi z mięsem z rosołu

Podobne wpisy