Szybkie przepisy na wakacje
|

100+ szybkich dań na wakacje

Jak przygotowujecie się do wakacji? Robicie listy rzeczy do zabrania, pierzecie ciuchy, pakujecie się z wyprzedzeniem? A co z planowaniem posiłków? My co roku staramy się wyjechać w lecie przynajmniej na dwa tygodnie. Ja agituję za tym najmocniej – muszę mieć taką przerwę przynajmniej raz. Przez pozostałe 50 tygodni prawie nie wychodzę z domu. Tu odpoczywam, zajmuję się dziećmi, sprzątam, piorę, gotuję, ale tu także pracuję – prowadzę własną działalność i to w domu mam swój gabinet. Dlatego przynajmniej raz do roku muszę zmienić otoczenie. Już sam wyjazd to dla mnie duży odpoczynek. Niestety przy trójce dzieci ciężko pozwolić sobie na wakacje all inclusive. Ale to mi nie przeszkadza. Mogę nawet codziennie gotować, byle poza domem. W tym roku przygotowałam sobie ściągawkę: szybkie przepisy na wakacje. Tak naprawdę jest ich nie sto, a prawie dwieście – i pewnie co roku będą przybywać nowe!

Co będzie nam potrzebne?

Dawniej co roku jeździliśmy na wakacje w inne miejsce. Ale od kiedy mamy dzieci, patrzymy na to nieco inaczej. Ważne jest, żeby dzieciaki miały swobodę, żeby mogły same biegać na zewnątrz i żebyśmy nie bali się, że coś im się stanie. Jakiś czas znaleźliśmy miejsce idealne – ośrodek Wiktoria w Dąbkach. Reklamuję go z pełną odpowiedzialnością. Jeśli macie dzieci, nie znajdziecie nic lepszego. Osiem przytulnych domków, położonych z daleka od dróg, cisza i spokój. A do tego wielki ogrodzony teren, na nim plac zabaw, boiska, hamaki, grill, miejsce na ognisko. I najlepsze – wielki namiot z zabawkami. W środku jest wszystko, co dzieciom potrzebne do szczęścia – lalki, miśki, wózki, rowery, gry planszowe, stół do ping ponga, stroje do przebierania się, kanapy. W razie deszczu nie trzeba kisić się w domku – pod tym namiotem dzieci naprawdę się nie nudzą. A co w domku? Dwa pokoje, łazienka i maleńka kuchnia. Dwa gazowe palniki i kilka naczyń. To wystarczy, żeby wyczarować pyszne obiady.

Korzystajcie śmiało z tego polecenia, ale lepiej spieszcie się z rezerwacją. Właścicielka mówi, że z tego bloga trafia do niej połowa odwiedzających w każde wakacje! Polecam Wam ośrodek Wiktoria z czystej sympatii do tego miejsca i właścicieli.

My już się w tym domku nie mieścimy, ale wciąż odwiedzamy Dąbki, tyle że kilka ulic dalej. W 2019 roku odkryliśmy domki Sielanka – są dużo większe, bo piętrowe. Na dole kuchnia (stół na sześć osób!), łazienka, salonik z rozkładanym narożnikiem; na górze dwa pokoje (w jednym łóżko pojedyncze i podwójne, w drugim dwa pojedyncze). W całym ośrodku docelowo będą tylko trzy domki plus dom właścicielki. Do dyspozycji jest duży teren z placem zabaw, co roku pojawiają się nowe atrakcje, jak namiot z piłkarzykami i stołem do ping-ponga, nowe zabawki dla dzieci, trampolina itp. Za każdym domkiem jest kominek do grilla, w środku kuchenka indukcyjna dwupalnikowa, mikrofalówka, pełnowymiarowa lodówka. Wszystko idealnie czyste, zadbane.

Domek jest przystosowany do pobytu z dziećmi – jest nawet bramka zamykają schody, żeby najmłodsi nie zrobili sobie krzywdy! Do dyspozycji gości są rowery, wózek, który można zabrać na plażę, parawany itp. Można poprosić o krzesełko do karmienia i wanienkę. A jeśli czegokolwiek by brakowało, to właścicielka załatwi Wam to, zanim się obejrzycie. W domkach nie ma pralki, ale domu właścicielki jest i pralka, i suszarka – można poprosić o przepranie ciuchów, jeśli dzieci zużyją za szybko cały zapas. Kiedyś dotarliśmy na miejsce późnym wieczorem w sobotę, sklepy były już pozamykane, ale nazajutrz właścicielka ugościła nas pomidorówką, pierogami i drożdżowymi rogalikami domowej roboty. Nie dziwi Was więc chyba, że wracamy tam co roku 🙂

Jakie sprzęty kuchenne będą potrzebne, żeby przygotować wakacyjne dania?

duży garnek,
patelnia,
ostry nóż,
deska do krojenia,
1-2 miski (czasem miskę może zastąpić garnek),
sitko z drobnymi oczkami.

Jeśli w samochodzie macie więcej miejsca i możecie sobie pozwolić na zabranie dodatkowego bagażu, przygotujcie także:

blender,
wkładkę do garnka do gotowania na parze,
dużą głęboką patelnię (spokojnie może ją zastąpić garnek),
tarkę o grubych oczkach,
trzepaczkę (wyłącznie do dań na słodko).

Nie wspominam o sztućcach i szklankach, bo one są zazwyczaj na wyposażeniu każdego domku letniskowego. Większość poniższych przepisów przygotujecie, odmierzając składniki „na oko”. Ale jeśli będzie potrzebna większa precyzja, zawsze możecie wykorzystać jako miarkę szklankę i łyżki.

Czas na konkrety. Poniżej znajdziecie listę dań, które możecie szybko i łatwo przygotować nawet w wakacyjnych warunkach. Nie ma wśród nich klasyków typu kotlet + ziemniaki + surówka. Z takimi obiadami jest za dużo zachodu. Większość podanych niżej przepisów to dania jednogarnkowe. Mięso bądź rybę i warzywa przygotujecie za jednym zamachem. Czasem będziecie musieli dogotować osobno ryż bądź makaron. Ale wszystko zajmie Wam nie więcej niż pół godziny, z czego Wasza praca będzie trwała kilka minut – zazwyczaj tyle, by pokroić składniki.

Obiady jednogarnkowe

Do przygotowania tych dań będzie Wam potrzebny duży garnek, deska i nóż do krojenia. Wszystkie można podać z kupnymi bułkami, z nachosami, tortillą albo przygotowanym na patelni domowym pieczywem. Można też przyrządzić je w głębokiej patelni, a w garnku ugotować ryż, kaszę albo makaron jako dodatek.

  1. Chili con carne
  2. Chili con carne z pęczakiem – bulion można zastąpić wodą, można też zamiast niego dodać więcej passaty
  3. Chili sin carne
  4. Leczo
  5. Leczo z cukinią
  6. Indyk po baskijsku

Obiady z głębokiej patelni

Oczywiście te dania można przyrządzić także w garnku, ale patelnia będzie tu wygodniejsza. Spróbujcie znaleźć dla niej miejsce w Waszym bagażu. W domku kempingowym raczej nie będzie takiego sprzętu, a jest naprawdę wygodny. To naczynie, którego używam w kuchni najczęściej.

  1. Szakszuka podstawowa
  2. Szakszuka z fasolą i awokado
  3. Szakszuka po meksykańsku
  4. Kurczak curry – wszystkie dania typu curry najlepiej smakują z dodatkiem ryżu
  5. Ryba curry
  6. Curry z kalafiora
  7. Curry z kurczaka i mango
  8. Paprykarz z kurczaka
  9. Kurczak z mango i pomarańczami
  10. Kurczak w sosie włoskim
  11. Kurczak po chińsku – wakacje to sezon na świeże warzywa, ale gotowe mrożone mieszanki zaoszczędzą Wam wiele czasu
  12. Kurczak w occie – przygotujcie go, jeśli chcecie poczuć się jak we Francji
  13. Alicha – można ją podać jako osobne danie, ale będzie też świetnym dodatkiem do kiełbasek z grilla!

Dania z ryżem

Dania typu risotto to świetne potrawy jednogarnkowe. Na czas wakacji możecie zapomnieć o sztuce powolnego gotowania i wlać od razu cały bulion, zamiast dodawać go stopniowo. No właśnie – bulion. Pewnie nie będziecie na wyjeździe gotować rosołu przez 5 godzin. Gotowe buliony znajdziecie w sklepach. Ostatecznie można też użyć kostki rosołowej. Oczywiście nie będzie to tak zdrowe i smaczne, jak domowe wywary, ale to w końcu gotowanie w warunkach polowych. Czasem można iść na kompromis.

    1. Risotto na szybko – dowód na to, że risotto na wodzie też się udaje
    2. Risotto z boczniakami i brokułem – resztę wina z przepisu oczywiście wypijamy wieczorem przy świetle księżyca
    3. Risotto z łososiem i szparagami
    4. Risotto z mięsem – można kroić świeże warzywa albo posłużyć się gotową mieszanką
    5. Risotto z mięsem mielonym i zielonym groszkiem
    6. Risotto z groszkiem
    7. Kolorowe risotto
    8. Kolorowy ryż
    9. Paella z owocami morza
    10. Paella z papryką
    11. Pęczotto z kurczakiem i jarmużem – kaszę pęczak można oczywiście zastąpić ryżem

 

Dania z makaronem

W przypadku tych dań zazwyczaj będą Wam potrzebne dwa garnki albo garnek i głęboka patelnia. W jednym gotujecie makaron, w drugim mieszacie resztę składników. Oczywiście można też użyć jednego naczynia i przygotować jedno po drugim.

      1. Klasyczne bolognese
      2. Bolognese z cukinią
      3. Warzywne bolognese z soczewicą
      4. Spaghetti z cukinią
      5. Spaghetti po wiejsku
      6. Spaghetti z gorgonzolą
      7. Spaghetti z sosem śmietanowo-serowym
      8. Carbonara
      9. Carbonara z cukinią
      10. Tagliatelle z sosem pomidorowym i ricottą
      11. Tagliatelle ze szparagami i szynką parmeńską
      12. Tagliatelle z bobem
      13. Tagliatelle z kurkami
      14. Tagliatelle z tuńczykiem na ostro
      15. Tagliatelle z łososiem i brokułami – to danie polecam Wam szczególnie, uwielbiam je!
      16. Makaron z ciecierzycą
      17. Makaron ze szparagami i mozzarellą
      18. Makaron z ricottą i tuńczykiem
      19. Makaron z tuńczykiem i pomidorami
      20. Makaron z pieczarkami
      21. Makaron z kiełbasą
      22. Makaron z boczkiem i cukinią
      23. Makaron z sosem cytrynowym – jeśli nie macie ze sobą tarki, możecie nie dodawać do dania skórki z cytryny
      24. Makaron z truskawkowym mascarpone – mascarpone można zastąpić jogurtem albo śmietaną; jeśli nie macie blendera, rozgniećcie truskawki widelcem albo pokrójcie na małe kawałki
      25. Kolorowy jarski makaron
      26. Tortellini z sosem pieczarkowym

Pesto

Poświęcam mu osobny dział, bo – jest tego warte. Pesto możecie podać jako pastę do kanapek albo wymieszać z makaronem. Już samo pesto i makaron to pyszne obiadowe danie. Ale oczywiście możecie przygotować też dodatki – mozzarellę, starty parmezan, suszone pomidory, ugotowane szparagi, płatki migdałów. Do zrobienia pesto przyda się blender albo malakser. Jeśli ich nie macie, możecie drobno posiekać składniki albo rozetrzeć je w moździerzu (oczywiście zabieracie ze sobą moździerz na wakacje, prawda?). W wielu sklepach dostaniecie też gotowe pesto w słoiczkach – to najszybsza, ale niekoniecznie najsmaczniejsza opcja.

Główny składnik pesto możecie zmieniać – przykłady znajdziecie poniżej. W wersji klasycznej jest to bazylia, choć ja najbardziej lubię pesto z jarmużu. Potrzebna będzie też oliwa, sól, pieprz, parmezan (możecie kupić od razu starty) i orzechy – nerkowce, pinii, a nawet orzechy włoskie. Moim ulubionym dodatkiem są migdały (całe albo w płatkach), ale jeśli ich nie mam, zastępuję je pestkami dyni albo słonecznika.

      1. Pesto – przepis podstawowy
      2. Makaron z pesto jarmużowym
      3. Makaron z pesto szparagowym
      4. Makaron z pesto z suszonych pomidorów
      5. Makaron z pesto bazyliowym i szparagami
      6. Makaron z pesto i kiełbasą
      7. Makaron z pesto i tuńczykiem

Grillowanie

Kiełbaski, karkówka, filety drobiowe, szaszłyki – przepisów na potrawy z grilla nie trzeba podawać, zna je każdy. Poniżej tylko kilka wskazówek i lista pysznych dodatków.

      1. Szaszłyki z mięsa mielonego
      2. Szaszłyki na kolorowo
      3. Sos tzatziki – potrzebna będzie tarka
      4. Sos czosnkowy – czosnek można drobno posiekać albo rozgnieść płaską stroną noża
      5. Sos ranczerski

Sałatki

Podaję wyłącznie takie przepisy, które nie wymagają dużego nakładu pracy i używania wielu dodatkowych akcesoriów.

      1. Sałata lodowa lub dowolna mieszanka sałat + pomidorki koktajlowe + mozzarella lub feta – mieszamy z oliwą, solą i pieprzem (na zdjęciu w miseczkach chlebowych, ale takich na wakacjach piec raczej nie będziemy)
      2. Sałatka banalnie prosta z truskawkami i camembertem
      3. Sałatka z kozim serem
      4. Sałatka z fetą
      5. Sałatka brokułowa z fetą
      6. Sałatka z brokułów
      7. Brokuły z jogurtem
      8. Sałatka z rzodkiewką, brokułami i jajkiem
      9. Sałatka z rzodkiewki – jajka można posiekać drobno, a ser kupić już starty
      10. Superszybka sałatka z kalafiora
      11. Sałatka z mozzarellą i pomidorem
      12. Pomidorki w majonezie
      13. Fit sałatka z awokado i jajkiem
      14. Sałatka nicejska
      15. Sałatka z surimi
      16. Sałatka z tortellini
      17. Sałatka świeżynka
      18. Przełomowa sałatka
      19. Sałatka wiosenna – tę szczególnie polecam, jest pyszna!

Obiady na słodko

Te przepisy to moje popisowe piątkowe dania. Są banalnie proste i wbrew pozorom bardzo szybkie do przygotowania. Na wakacjach pewnie nie będziecie mieć łyżki cedzakowej, ale jeśli zabierzecie ze sobą sitko – spokojnie sobie z nim poradzicie.

      1. Leniwe
      2. Leniwe z kaszy jaglanej – do zmielenia kaszy będzie potrzebny blender
      3. Leniwe kopytka
      4. Kopytka – ziemniaki można rozgnieść widelcem
      5. Kopytka szpinakowe – szpinak można drobno posiekać
      6. Najprostsze knedle ze śliwkami – oczywiście zamiast śliwek można dać truskawki i inne owoce
      7. Knedle z jabłkami
      8. Twarogowe kuleczki z kaszą manną
      9. Kluski na parze, czyli poznańskie pyzy – będzie potrzebna nakładka do gotowania na parze
      10. Pyzy z serem

Placki i racuchy

Placki czy racuchy – różnie są nazywane. Co prawda smażenie zajmie Wam dłuższą chwilę, ale ciasto przygotujecie, mieszając składniki łyżką lub widelcem w misce. Ułatwicie sobie pracę, jeśli spakowaliście na wakacje trzepaczkę. Jeszcze łatwiej byłoby z mikserem, ale bez przesady – nie będziemy zabierać ze sobą całej kuchni. Idealnie by było, gdybyście mieli patelnię do smażenia bez tłuszczu. Jeśli jednak macie zwykłą – dodajcie zawsze odrobinę oleju roślinnego albo kokosowego, żeby placki nie przywierały.

Na słono:

      1. Placki z botwinką
      2. Placki ziemniaczano-marchewkowe – będzie do nich potrzebna tarka
      3. Placki ziemniaczane z kiełbasą i serem – tu również nie obędzie się bez tarki
      4. Placki ryżowe
      5. Placki ruskie – ziemniaki rozgniatamy widelcem
      6. Racuchy szpinakowe

Na słodko:

      1. Placki jogurtowe z truskawkami
      2. Placki z bananami i ricottą
      3. Placki z bananami i czekoladą
      4. Placki owsiane z bananami – nie musicie ubijać piany z białek, po prostu wbijcie do ciasta całe jajka
      5. Placki na maślance
      6. Placki z kaszy manny
      7. Placki z rabarbarem na kwaśnej śmietanie
      8. Placki pomarańczowe
      9. Racuchy z jabłkami
      10. Racuchy na kefirze
      11. Pancakes – wymagają ubijania białek, więc przyda się trzepaczka i silna ręka
      12. Dorayaki – tajemniczy składnik można zastąpić syropem z brzoskwiń z puszki

Naleśniki

Kolejne danie dla cierpliwych. Ciasto naleśnikowe przygotujecie co prawda bardzo szybko, ale potem będziecie musieli ustawić kogoś przy patelni, żeby je smażył. I znów przyda się specjalna patelnia do naleśników, choć oczywiście można je też zrobić na każdej powierzchni – z dodatkiem tłuszczu.

Na słono:

      1. Naleśniki ruskie – ziemniaki można rozgnieść widelcem
      2. Naleśniki z kaszą i serem – jeśli nie będziecie ich zapiekać na patelni, do farszu dodajcie odrobinę jogurtu zamiast jajka
      3. Naleśniki ze szpinakiem

Na słodko:

      1. Naleśniki idealne
      2. Naleśniki francuskie
      3. Naleśniki z kaszy jaglanej – ugotowaną kaszę trzeba zblendować
      4. Naleśniki Shreka – tu także przyda się blender
      5. Naleśniki kukurydziane
      6. Naleśniki kakaowe – w przepisie są zapiekane z nadzieniem, ale możecie przygotować same naleśniki
      7. Naleśniki z rodzynkami i syropem klonowym
      8. Naleśniki z twarogiem i polewą owocową – owoce blendujemy albo rozgniatamy widelcem
      9. Tort naleśnikowy – w razie, gdyby ktoś miał urodziny na wakacjach

Śniadania

Kto powiedział, że śniadania na wakacjach to tylko bułki z wędliną i serem? Poranki też można sobie urozmaicić.

Na słono:

      1. Pesto
      2. Hummus – będzie potrzebny blender
      3. Twarożek urabiany
      4. Zielona pasta jajeczna – składniki blendujemy albo rozgniatamy widelcem
      5. Pasta jajeczna
      6. Pasta z jajek z musztardą
      7. Pasta z wędzonej makreli
      8. Pasta z tuńczyka – pieczywo można zapiec na patelni albo nie zapiekać wcale
      9. Jajecznica po węgiersku
      10. Jajecznica ze szpinakiem – na śniadanie kurczaka można pominąć
      11. Jajecznica na grzankach – czerstwy chleb kroimy w kostkę, obsmażamy na maśle na patelni, wlewamy roztrzepane jajka i mieszamy, aż się zetną
      12. Chleb w jajku – kromki chleba maczamy w roztrzepanym z solą i pieprzem jajku (można dodać też mleko) i smażymy na patelni z obu stron

Na słodko:

      1. Granola z żurawiną – granoli nie upieczecie na wakacjach, ale możecie ją przygotować wcześniej i zabrać w słoiku; będzie lepsza od kupnej!
      2. Granola miodowa
      3. Granola cytrusowa
      4. Granola Anny Starmach
      5. Granola Gordona Ramsaya – moja ulubiona, z ryżem preparowanym
      6. Owsianka
      7. Owsianka jabłkowa z jogurtem
      8. Owsianka truskawkowa w szklance – do wszystkich owsianek „w szklance” będzie potrzebny blender
      9. Owsianka bananowa w szklance
      10. Zimowa owsianka w szklance – zimowa, bo z przyprawą do piernika, ale można ją pominąć
      11. Musli dra Birchera – w przepisie jest tarte jabłko, możecie je oczywiście pokroić na kawałki
      12. Deser jogurtowy z granatem
      13. Jaglany deser kokosowy – będzie potrzebny blender
      14. Deser z kiwi i truskawek z płatkami owsianymi – owoce można zblendować albo pokroić

Pieczywo

To, czego najbardziej brakuje mi na wakacjach, to domowe pieczywo. Niestety nie ma tu wielkiego pola do popisu – bez piekarnika wiele nie zdziałamy. Ale można wykorzystać patelnię, żeby przygotować tak zwane „płaskie pieczywo” – flat bread. Zobaczcie, jaki mamy wybór!

      1. Proziaki
      2. Owsiane podpłomyki – moje ulubione!
      3. Naany
      4. Tortilla – oczywiście można też kupić gotową i przygotować szybko pyszne przekąski

Desery

My wakacje spędzamy najczęściej nad polskim morzem. Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, idziemy na lody albo na gofry. Ale czasem przygotowujemy też coś na szybko w domku, żeby mieć słodkie przekąski zawsze pod ręką w ciągu dnia.

      1. Najprostszy deser z truskawkami
      2. Słodkie spodki
      3. Owocowy deser z orzechami – owoce można zmiksować albo pokroić
      4. Deser z mascarpone i truskawkami z rabarbarem – owoców wcale nie trzeba blendować
      5. Malinowy deser z mascarpone – zamiast frużeliny można dać świeże owoce
      6. Deser z kiwi
      7. Deserniczki
      8. Mus truskawkowy z jarmużem – konieczny będzie blender
      9. Mus jaglany z bananami – tu też przyda się blender
      10. Domowy kisiel owocowy – owoce można rozgnieść widelcem
      11. Domowy budyń kakaowy – jeśli chcemy uzyskać budyń waniliowy, pomijamy kakao, a dodajemy cukier z wanilią
      12. Tropikalna sałatka owocowa
      13. Sałatka owocowa
      14. Blok czekoladowy – można go przygotować na „pożegnanie turnusu”
      15. Blok czekoladowy z kokosem
      16. Szyszki z mleka w proszku
      17. Szyszki z płatków kukurydzianych
      18. Owsiane ciastka z kajmakiem – to już trochę więcej zabawy, ale może najdzie Was ochota na domowe ciastka
      19. Wafle przekładane czekoladą – wafle można też przełożyć gotową masą krówkową

I to już wszystko. Które przepisy wybieracie na tegoroczne wakacje?

Podobne wpisy